Soutěže chovatelů

Ježek Champion

Titul champion je přidělován ježkům, kteří své kvality a exteriérové přednosti dlouhodobě prokazují na výstavách. Pro jeho přidělení je třeba dosažení skóre 95 a více bodů na třech výstavách, zapsaných v průkazu původu.

Potvrzení titulu champion se provádí na zadní straně průkazu původu a je možné si o jeho zapsání zažádat ihned po splnění požadavků, ještě na výstavě. Přidělení titulu zapíše posuzovatel. V případě, že na výstavě není přítomen posuzovatel, který je držitelem potvrzovacího razítka, zašlete PP k orazítkování jakémukoliv členovi výboru KCHJ.

Doporučený chovatel

Kritéria pro zařazení na seznam doporučených chovatelů jsou:

 1. Chovatel musí vlastnit ježka po dobu minimálně jednoho roku.
 2. Chovatel musí odchovat nejméně dva vrhy od jedné samičky.
 3. Chovatel musí být doporučen nejméně třemi majiteli jím odchovaných ježčat.
 4. Chovatel musí k ježkovi poskytovat dostatek informací o chovu, potravu do začátku na kterou je ježek zvyklý a informace o původu.
 5. Chovatel musí dodržovat etický kodex.
 6. Chovatel musí registrovat všechny ježky v jeho péči a všechny narozené vrhy.
 7. Chovatel nesmí prodávat ježky do ZOO obchodů a k neřízenému chovu.
 8. Chovatel musí dodržovat přestávky mezi porody u samic alespoň půl roku.
 9. Chovatel nesmí sestavovat páry z neregistrovaných ježků (oba rodiče použití v chovu musí být registrováni, ideálně se známým původem, alespoň dvě plné generace a po úspěšné bonitaci).

Chovatelé mohou být přidáni do seznamu, jakmile splní všechna kritéria. Chovatelé, kteří nedodržují etický kodex jsou ze seznamu odstraněni.

Tituly chovných stád

Tato soutěž vypovídá o tom, jak kvalitní ježci pro další chov a výstavy se rodí a odchovávají v jednotlivých chovných stádech. Do soutěže se započítávají tituly Champion všech odchovanců, tedy ježků, kteří se ve stádě narodili a nesou jeho prefix, nezávisle na tom, u jakého jsou majitele. Kolik odchovaných Championů pro který titul je zapotřebí:

 •  5 ježků s titulem Champion - Bronzové stádo
 • 10 ježků s titulem Champion - Stříbrné stádo
 • 15 ježků s titulem Champion - Zlaté stádo
 • 30 ježků s titulem Champion - Platinové stádo
 • 50 ježků s titulem Champion - Diamantové stádo